Václav Hauser
Urban Green SARCA
Plugin QGIS pro analýzu radioaktivní kontaminace vegetačního krytu v (převážně) městském prostředí (Autor: Jakub Brom)
Vývoj modulu QGIS Urban Green SARCA byl podpořen projektem Ministerstva vnitra České republiky č. VH20172020015.
Pro bližší popis položku otevřete... (Číst dál...)
Vernisáž výstavy: Olga Karlíková (1923-2004) "Naslouchání"
Dne 7. 9. 2020 v 19 hod. v Muzeu Kampa - Nadaci Jana a Medy Mládkových se uskuteční vernisáž výstavy: Olga Karlíková (1923-2004) "Naslouchání". Tato umělkyně převáděla zvuky v kresby a obrazy podle nahrávek z jižních Čech z Třeboňska a někdy také podle nahrávek našeho kolegy Víta Zavadila. Na interpretaci hlasů žab a ptáků, na katalogu k výstavě a na CD se zvuky přírody ke katalogu se Vít Zavadil podílel také.
Propojení: příroda umění věda
Strategie rozvoje energeticky udržitelného regionu
Technické listy a Strategie rozvoje energeticky udržitelného regionu jsou společným výstupem projektu TAČR Centra kompetence
Jak zeleň ve městě pomáhá chladit II
Poster v angličtině
Sluneční energie, voda v krajině, vegetace :
nová metodika vzdělávání pracovníků městských úřadů a inovace školní výuky k tématu efektu hospodářských zásahů na regionální klima.
(Projekt Technologické agentury ČR TL01000294 řešený Pedagogickou fakultou Jihočeské univerzity, ENKI, o.p.s. a Městem Dačice)
Metodické listy pro pracovníky městských úřadů – pilotní verze je k dispozici na
https://www.pf.jcu.cz/structure/departments/kbi/veda-a-vyzkum/nejvyznamnejsi-projekty/tacr_slunecni_energie/
Vážení, již po šesté si Vás dovolujeme pozvat na konferenci
KLIMATICKÁ ZMĚNA - výzva pro města a venkov
do Třeboně. I tentokrát si zde budete moci vyslechnout zajímavé přednášky na aktuální a žhavá témata týkající se klimatických změn, vody, sucha a krajiny. Přednášející zcela jistě zmíní příklady dobré praxe a nastíní možnosti, jak třeba i v malé míře napomoci udržitelnému životními prostředí. Konference se uskuteční
17. října 2019 v Třeboni v kulturním a kongresovém centru Roháč, Na Sadech 349/II
V příloze naleznete pozvánku a přihlášku.
Těšíme se na Vaši účast a na diskusi.
Rozhovory na iPrima.cz
Velké odvodněné plochy bez vody a vegetace se přehřívají, ohřátý vzduch stoupá vzhůru a vysušuje krajinu. Hospodařením s vodou a vegetací v krajině ovlivňujeme klima. O tom jsou následující rozhovory na iPrima z července 2019:
Největším nebezpečím pro lidstvo není spalování uhlí nebo ropy, ale odlesňování.
Česku pomůžou v boji se suchem zbytkové jámy po těžbě uhlí
Nedávno jsme byli požádáni, zda bychom mohli nějak komentovat naše občasné tvrzení, že jezera v jamách po těžbě uhlí představují strategickou zásobu kvalitní vody a že za dobu své existence (předpoklad desítek tisíc let) budou větším finančním přínosem než samotná těžba uhlí. V krátké diskusi s autorem příspěvku jsme zmírnili představy o jejich zásadním vlivu při řešení současného sucha. Po troše počítání ale potvrzujeme, že paralela se středověkými budovateli rybníků, kteří nemohli počítat, jak dlouho jejich díla přetrvají a jaký mnohostranný přínos pro krajinu budou znamenat, není lichá. Ať už rekreační využití při minimálním přítoku nebo zlepšení kvality vody do jezer přivedené a následně odebírané tu hodnotu vytěženého uhlí po čase skutečně překoná.