Vzorkování sedimentů z velkých hloubek (až 50 m)
| Published in Aktuality | Zobrazeno: 24×Vzorkování sedimentů z velkých hloubek (až 50 m)
Kontakt: Ing. Jana Šulcová tel: 724 154 829, email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Naše laboratoř rozšířila nabídku vzorkování sedimentů o možnost vzorkování v libovolných hloubkách zakoupením nového typu vzorkovače. Vzorek sedimentu lze díky digitálnímu počítadlu na navijáku odebrat v přesně dané hloubce. Standardní (adaptovatelný) dosah je limitován pouze délkou lana, a to 50m (lze rozšířit až do 100m).
Vzorkovač je vhodný k odběru všech typů sedimentů, od velmi vodnatých a nesoudržných až po nezpevněné písky a jemný štěrk. Vzorek sedimentu je odebírán do vyměnitelných průhledných vzorkovacích trubic (odběr neporušeného vzorku), ve kterých je možné materiál převážet až na místo zpracování. Vzorkovacím zařízením lze odebrat jakoukoli mocnost sedimentu (parametry odebraného dílčího vzorku jsou: vnitřní průměr trubice 60 mm, délka 120 cm o objemu 3,39 litrů).
XIX. seminář z ekologie mokřadů a hydrobotaniky
XIX. seminář z ekologie mokřadů a hydrobotaniky
pořádaný na paměť Slavomila Hejného (1924-2001) a Dagmar Dykyjové (1914-2011) a ke Světovému dni mokřadů, letos připomínajícímu 50. výročí podepsání Ramsarské úmluvy na ochranu mokřadů mezinárodního významu (2. 2. 1971).
Srdečně si Vás dovolujeme pozvat na XIX. seminář z ekologie mokřadů a hydrobotaniky pořádaný na paměť Slavomila Hejného a Dagmar Dykyjové a ke Světovému dni mokřadů (od 2.2.1971).
Seminář se letos koná v zasedací místnosti ENKI, o.p.s. Třeboň, Dukelská 145 ve úterý 16. února 2021 a ve středu 17. února 2021.
Dle aktuální epidemiologické situace bude upřesněno, zda seminář proběhne prezenční či on-line formou.
Více informací najdete v přiložené pozvánce. Přihlášky prosím posílejte mailem na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
V textu mailu uveďte své
1. Jméno, příjmení a pracoviště
2. Příspěvek – název a jména autorů, případně požadavek na časové zařazení, nebo napište bez příspěvku
3. Účast – uveďte které dny se zúčastníte (16.2., 17.2., nebo oba dny)
Přihlášky zašlete, prosím, do pondělí 1. února 2021.
Těší se na Vás garanti semináře Jan Pokorný, Hanka Čížková a Hony Květ a za letošní organizátory Lenka Kröpfelová a Zdenka Benedová.
Download attachments:
Urban Green SARCA
| Written by Václav HauserUrban Green SARCA
Plugin QGIS pro analýzu radioaktivní kontaminace vegetačního krytu v (převážně) městském prostředí (Autor: Jakub Brom)
Vývoj modulu QGIS Urban Green SARCA byl podpořen projektem Ministerstva vnitra České republiky č. VH20172020015.
Pro bližší popis položku otevřete... (Číst dál...)
Česku pomůžou v boji se suchem zbytkové jámy po těžbě uhlí
| Published in Aktuality | Zobrazeno: 977×Česku pomůžou v boji se suchem zbytkové jámy po těžbě uhlí
Nedávno jsme byli požádáni, zda bychom mohli nějak komentovat naše občasné tvrzení, že jezera v jamách po těžbě uhlí představují strategickou zásobu kvalitní vody a že za dobu své existence (předpoklad desítek tisíc let) budou větším finančním přínosem než samotná těžba uhlí. V krátké diskusi s autorem příspěvku jsme zmírnili představy o jejich zásadním vlivu při řešení současného sucha. Po troše počítání ale potvrzujeme, že paralela se středověkými budovateli rybníků, kteří nemohli počítat, jak dlouho jejich díla přetrvají a jaký mnohostranný přínos pro krajinu budou znamenat, není lichá. Ať už rekreační využití při minimálním přítoku nebo zlepšení kvality vody do jezer přivedené a následně odebírané tu hodnotu vytěženého uhlí po čase skutečně překoná.
Download attachments:
Výstava "Naslouchání"
| Published in Aktuality | Zobrazeno: 433×Vernisáž výstavy: Olga Karlíková (1923-2004) "Naslouchání"
Dne 7. 9. 2020 v 19 hod. v Muzeu Kampa - Nadaci Jana a Medy Mládkových se uskuteční vernisáž výstavy: Olga Karlíková (1923-2004) "Naslouchání". Tato umělkyně převáděla zvuky v kresby a obrazy podle nahrávek z jižních Čech z Třeboňska a někdy také podle nahrávek našeho kolegy Víta Zavadila. Na interpretaci hlasů žab a ptáků, na katalogu k výstavě a na CD se zvuky přírody ke katalogu se Vít Zavadil podílel také.
Propojení: příroda umění věda
Strategie rozvoje energeticky udržitelného regionu
| Published in Aktuality | Zobrazeno: 663×Strategie rozvoje energeticky udržitelného regionu