Konference, semináře, kurzy
11th International Workshop on Nutrient Cycling and Retention in Natural and Constructed Wetlands
11th International Workshop on Nutrient Cycling and Retention in Natural and Constructed Wetlands
Ve dnech 30. března až 1. dubna 2023 společnost ENKI, o.p.s. pořádala už 11 ročník mezinárodního mokřadního semináře –“International Workshop on Nutrient Cycling and Retention in Natural and Constructed Wetlands.
Odborný seminář byl zaměřen převážně na problematiku funkce a využití přirozených a umělých mokřadů v kulturní krajině. Byly prezentovány mj. výsledky výzkumů zaměřené na zadržování živin v krajině, vhodný management rybničních ekosystémů, vliv malého vodní cyklu a skleníkových plynů na krajinu.
Workshop byl pořádán v rámci projektu “Přírodě blízké rybářské hospodaření jako nástroj pro ochranu cenných rybničních ekosystémů”, který je podpořen z Norských fondů v programu Životní prostředí, ekosystémy a změna klimatu.
Na seminář přijelo 30 účastníků z 10 zemí a v průběhu 2 dnů bylo prezentováno 24 přednášek.
Přednesené příspěvky (autoři ENKI, o.p.s.):
Petr Hanzlík, Vendula Mikšovská
Challenge named – Fish pond restoration
Jan Pokorný, Petra Hesslerová, Vladimír Jirka, Anna Huryna
Evapotranspiration as forgotten process of land air-conditioning and driving of water cycle
XIX. seminář z ekologie mokřadů a hydrobotaniky
XIX. seminář z ekologie mokřadů a hydrobotaniky
17. února 2021, ENKI, o.p.s., Třeboň
Seminář byl pořádaný na paměť Slavomila Hejného (1924-2001)a Dagmar Dykyjové (1914-2011), a ke Světovému dni mokřadů, letos připomínajícímu 50 výročí podepsání Ramsarské úmluvy na ochranu mokřadů mezinárodního významu.
V roce 2021 proběhl seminář poprvé on-line formou a celkem bylo prezentováno 14 přednášek. V průběhu osmi hodin sledovalo přednášky přes 90 účastníků a dalších 10 lidí bylo přítomno přenosu ze zasedací místnosti ENKI. Prezentace sledoval v ENKI i Hony Květ, který stál u zrodu tohoto semináře v roce 2002 a jeho věcné připomínky, postřehy a zejména odborné rady jsou vždy přínosem. V úvodní přednášce Hony spolu s Libuší Vlasákovou z MŽP připomněli historii ochrany mokřadů v ČSSR a Ramsarskou úmluvu. Pokračovaly přednášky na různá témata např. důvody pro zákaz používat lovecké střelivo a rybářská závaží obsahující olovo, obnovu rašelinišť na Třeboňsku, obnovu pramenišť a přirozených drobných vodotečí na Šumavě, rozklad rašeliny po odvodnění rašeliniště, vliv redukované rybí obsádky na počty vodních ptáků, stav NPR Lednické rybníky, vliv období sucha na chemismus rybníků, ochranu perlorodky říční ve Vltavě před znečištěním vody, nebezpečí vznikající vypouštěním „odlehčené dešťové vody“ (tj. smíšené s neošetřenou splaškovou vodou) do vodní sítě z městských kanalizací, včetně třeboňské, úkoly Botanické zahrady (Sbírky) vodních a bažinných rostlin při Botanickém ústavu AV ČR v Třeboni.
V odkazech jsou uvedeny pdf prezentace.
Těšíme se na další setkání za rok v ČB a srdečně Vás zveme v únoru 2023 na setkání v Třeboni.
Organizátoři z ENKI, o.p.s.
Přílohy ke stažení:
- 01_Kvet_Vlasakova_Hejny2021_uvod.pdf
- 02_Kvet_Gopal_Brij_Hejny2021.pdf
- 03_Vlasakova_Mokrady_a_olovo_Hejny2021.pdf
- 04_Baxa_Hledani_broku_v_kupce_blata_Hejny2021.pdf
- 05_Kucerova_revitalizace_raselinist_Hejny2021.pdf
- 07_Picek_Life_for_Mires_Hejny2021.pdf
- 09_Duras_Sucho_Hejny2021.pdf
- 10_Musil_M__Lednicke_rybniky_Hejny2021.pdf
- 11_Pithart_Volarsky_potok_Hejny2021.pdf
- 12_Duras_Destove_vody_odlehceni_Hejny2021.pdf
- 13_Navratilova_Sbirka_rostlin_Trebon_Hejny2021.pdf
- 14_Rudolf_Nowak_EVP_Mokrad_Hejny2021.pdf
- 08_Musil_Rod_Hejny2021.pdf
XVII. seminář z ekologie mokřadů a hydrobotaniky
XVII. seminář z ekologie mokřadů a hydrobotaniky
pořádaný na paměť Slavomila Hejného (1924-2001) a Dagmar Dykyjové (1914-2011) a ke Světovému dni mokřadů (od 2.2.1971).
Srdečně si Vás dovolujeme pozvat na XVII. seminář z ekologie mokřadů a hydrobotaniky pořádaný na paměť Slavomila Hejného a Dagmar Dykyjové a ke Světovému dni mokřadů (od 2.2.1971).
Seminář se letos koná v zasedací místnosti ENKI, o.p.s. Třeboň, Dukelská 145 ve středu 20. února 2019 od 10:00 h do večera a ve čtvrtek 21. února 2019 od 8:30 h do cca 17:00 h.
Více informací najdete v přiložené pozvánce. Přihlášky prosím posílejte mailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
V textu mailu uveďte své
1. Jméno, příjmení a pracoviště
2. Příspěvek – název a jména autorů, případně požadavek na časové zařazení, nebo napište bez příspěvku
3. Účast – uveďte které dny se zúčastníte (20.2., 21.2., nebo oba dny)
4. Zájem o večerní posezení v restauraci dne 20.2.
Přihlášky zašlete, prosím, do středy 6. února 2019.
Těší se na Vás garanti semináře Jan Pokorný, Hanka Čížková, Josef Rajchard a Hony Květ a za letošní organizátory Zdenka Benedová a Lenka Kröpfelová.
Přílohy ke stažení:
Kurz polární ekologie a výzkumu polárních mokřadů
Kurz polární ekologie a výzkumu polárních mokřadů se uskutečnil ve dnech 16. – 28. 7. 2016 na Špicberkách.
Cílem iniciativy byla výměna a sdílení znalostí v oblasti výzkumu, výzkumných postupů a následného využití výsledků výzkumů mezi řešiteli PDP a subjektem v donorském státě.
Iniciativa byla doporučena norským partnerem, tj. Norskou agenturou pro životní prostředí, aby došlo k posílení našich znalostí o výzkumu v polárních oblastech, a to zejména výzkumu dopadu klimatických změn na mokřadní ekosystémy. Polární oblasti jsou totiž mimořádně citlivé na dopady klimatické změny a můžeme zde najít analogii s mimořádně vzácnými a chráněnými reliktními ekosystémy v exponovaných horských polohách na území ČR (rašeliniště, tundra). Vzhledem k této analogii bylo pro účastníky kurzu, zodpovědné mj. za řízení ochrany reliktních severských ekosystémů na území ČR, důležité a velmi přínosné poznat a pochopit konkrétní projevy klimatické změny přímo v oblastech, kde se již prokazatelně projevuje. Stejně tak i způsob studia a sledování těchto změn a vyhodnocení jejich dopadu na výše zmíněné ekosystémy. Získané zkušenosti pak budou využity pro volbu optimální strategie ochrany reliktních severských biotopů na území ČR včetně realizace konkrétních opatření. Nové znalosti budou také využity pro zpracování doporučení pro ochranu a udržitelné využívání mokřadů ČR, což je jeden z plánovaných výstupů právě řešeného PDP.
konference „Voda ve městech a okolní krajině“
Dačice, 15. 11. 2016
Dne 15. 11. 2016 se konala konference „Voda ve městech a okolní krajině“. Konference proběhla v hlavním sále kulturního domu Beseda v Dačicích. Konferenci organizoval Městský úřad Dačice a ENKI, o.p.s, zajišťovala odborný program. Zúčastnilo se jí přibližně 70 posluchačů. Pozvání přijali i náměstek ministra zemědělství pro řízení sekce vodního hospodářství Ing. Aleš Kendík a náměstek ministra životního prostředí pro řízení sekce ochrany přírody a krajiny Ing. Vladimír Dolejský, Ph.D.
10th Intecol Wetland Conference, Changshu China
19. - 24 září 2016
Ve dnech 19. až 24. září 2016 se ředitel společnosti ENKI, o.p.s., Jan Pokorný, jako člen vědeckého výboru, zúčastnil mezinárodní konference 10th Intecol Wetland Conference Changshu China. Jedná se o největší a nejvýznamnější konferenci o mokřadech s účastí cca 1200 účastníků.
Přílohy ke stažení:
2. seminář "Záchranný program užovky stromové - nové poznatky"
22. září 2016 od 13 – 17 hodin
v prostorách Městské knihovny Ostrov (Zámecký park 224, Ostrov)
Dovolujeme si Vás pozvat na závěrečný seminář projektu Záchranný program užovky stromové, jehož cílem je seznámit odbornou i širokou veřejnost nejen se samotným záchranným programem, ale i se zajímavostmi spojenými s tímto živočišným druhem. Účast na semináři je bezplatná.
Program semináře : pdf |
Srdečně zve MUDr. Vít Zavadil a Petra Hesslerová (organizační podpora semináře), kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Efektivní hospodaření s vodou a "zelená infrastruktura" ve městě
Město Třeboň a ENKI o.p.s. Vás zvou na konferenci Efektivní hospodaření s vodou a "zelená infrastruktura" ve městě ve čtvrtek 11. února 2016 od 9:00 hod v Kongresovém a kulturním centru Roháč Na Sadech 349, Třeboň.
Konference navazuje na úspěšnou konferenci Voda ve městě a v krajině, která se v lednu loňského roku uskutečnila v Třeboni ve spolupráci města Třeboně a ENKI o.p.s. Záštitu nad konferencí převzala starostka města Třeboně Mgr. Terezie Jenisová.
Odborný garant: Doc. RNDr. Jan Pokorný, CSc., ENKI o.p.s., Dukelská 145, Třeboň, telefon: (+420) 384 706 173, 602 465 099, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Organizační garant: Ing. Václava Fliegelová, Městský úřad Třeboň, odbor životního prostředí, Palackého nám. 46/II, Třeboň, telefon: (+420) 384 342 172, 728 126 925, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Program, seznam odborných referátů, organizační pokyny a přihláška ke stažení zde: pdf
Odkaz na prezentace z konference : http://stromy.trebonsko.org/view.php?cisloclanku=2016030001
XVII. ročník konference České limnologické společnosti
XVII. ročník konference České limnologické společnosti
Ve dnech 29.6. - 3. 7. 2015 se konal XVII. ročník konference české limnologické společnosti. Konference se konala pod záštitou Ústavu botaniky a zoologie Masarykovy univerzity v Brně. Konference se konala v Mikulově, malebném historickém městě pod Pálavou, v regionu, který nabízí přírodní krásy, bohatou historii i věhlasnou vinařskou tradici.
Na této konferenci se již od roku 1968 setkávají odborníci různých oborů teoretické i aplikované limnologie z obou republik, aby prezentovali a diskutovali nejnovější poznatky svého výzkumu. Konference je nejenom zdrojem nových informací, ale také místem setkání kolegů a přátel z různých oborů limnologie a inspirací pro budoucí odbornou práci.
Na této konferenci společnost ENKI, o.p.s. prezentovala čtyři přednášky:
1. Vývoj planktonu a bentosu během napouštění důlního jezera Medard
Development of plankton and benthos during filling the mine lake Medard
KOSÍK Miroslav, LEPŠOVÁ Olga, ČADKOVÁ Zuzana a ŠÍMOVÁ Iva
2. Makrozoobentos pěnovcových mokřadů v postindustriální krajině Sokolovska
Aquatic invertebrates of calcareous wetlands in Sokolov postindustrial landscape
POLÁŠKOVÁ Vendula, SCHENKOVÁ Jana, BARTOŠOVÁ Martina a PŘIKRYL Ivo
3. Kdy se budeme moci koupat v podkrušnohorských jezerech
How continues flooding of large mining lakes in the Czech Republic
PŘIKRYL Ivo
4. Pěnovcové potoky na výsypkách v Sokolovské pánvi – kdo z bezobratlých je osídlí a kdo nepřežije?
Brooks with tufa precipitation on spoil banks in the Sokolov Coal Basin –
which invertebrate will colonize them and which will not survive?
SCHENKOVÁ Jana, BARTOŠOVÁ Martina, POLÁŠKOVÁ Vendula a PŘIKRYL Ivo
A dva postery:
1. Technologická a biologická metody pro snížení obsahu fosforu a potlačení masového rozvoje sinic
Technological and biological methods to decrease phosphorus concentration
and to suppress cyanobacterial blooms
BENEDOVÁ Zdeňka, CHMELOVÁ Iva a BAXA Marek
2. Komplexní přístup k recyklaci živin z rybničních sedimentů v rámci mikropovodí
Complex approach to nutrients recycling from fishpond sediments in microcatchment area
KRÖPFELOVÁ Lenka, ŠULCOVÁ Jana a POTUŽÁK Jan
Ve dnech 16. - 18. dubna 2013 proběhla v Mostě konference Jezera a mokřady ve zbytkových jamách po těžbě nerostů. Během tří dnů zaznělo 45 přednášek a představeno bylo 9 posterů.
Děkujeme všem účastníkům konference za příjemnou atmosféru, kterou navodili a doufáme, že jsme se neviděli naposledy.
Taktéž děkujeme všem partnerům konference za podporu, kterou jí věnovali.
Konference byla pořádána s finanční podporou EU
v rámci programu OPPI EU
Partneři konference:
![]() |
![]() |
![]() |
Podmenu
Informační centra pro péči o mokřady a vodu v krajině
-
Projekt „Síť environmentálních informačních a poradenských center pro péči o mokřady a vodu v krajině“ byl zahájen v roce 2006 a…
Nové publikace ke stažení
-
Výsledky a výstupy projektu VI20172020098
Likvidace radiačně kontaminované biomasy po havárii JE-distribuce v… -
Urban Green SARCA
Plugin QGIS pro analýzu radioaktivní kontaminace vegetačního krytu…