Důležité

  • Přednáška "Opomíjená úloha vegetace v distribuci sluneční energie a utváření klimatu"

    Pozvánka na veřejnou přednášku Učené společnosti  -  doc. RNDr. Jan Pokorný, CSc.   Opomíjená úloha vegetace…
  • Civilizace pěstující lány obilí vyschly a nám to hrozí, říká přírodovědec

    Civilizace pěstující lány obilí vyschly a nám to hrozí, říká přírodovědec   V iDnes vyšel 11.7.…
další aktuality
Budova VTP
Budova VTP
Kaňov
Kaňov
Eutrofizace
Eutrofizace
Odběr
Odběr
Mladí badatelé v Ugandě
Mladí badatelé v Ugandě
Nový Vdovec
Nový Vdovec
Kořenová ČOV
Kořenová ČOV
Infra snímek Třeboně
Infra snímek Třeboně
Sinice
Sinice
Vzducholoď pro termosnímkování
Vzducholoď pro termosnímkování
Previous
Next

XXI. seminář z ekologie mokřadů a hydrobotaniky

| Zveřejněno v Aktuality | Zobrazeno: 168×

XXI. seminář z ekologie mokřadů a hydrobotaniky  

Ve dnech 30. a 31. 1.2023 proběhl v zasedací místnosti ENKI, o.p.s. v Třeboni již XXI. seminář z ekologie mokřadů a hydrobotaniky pořádaný na paměť Slavomila Hejného (1924-2001 a Dagmar Dykyjové (1914-2011) a ke Světovému dni mokřadů (od 2.2.1971).

V průběhu dvou dní byly prezentovány přednášky na různá témata. V prvním dni rezonovala tematika týkající se rybníků v souvislosti s udržitelným hospodařením a v souladu se zájmy ochrany přírody. Byly prezentovány první výsledky projektu Norských fondů RAGO. V odpoledním bloku byla připomenuta historie Ramsarské  úmluvy a souvislosti ratifikace této úmluvy Českou republikou. Další přednášky představily revitalizace mokřadů a jejich ochranu. Druhý den byly předneseny příspěvky o úloze mokřadů v krajině, představeny vzdělávací programy a moderní výuka role vegetace v krajině (projekty Tačr), funkce umělých mokřadů a vodohospodářských opatření v krajině.  Poslední blok byl věnován mokřadní ornitologii, biotechnologiím a půdní biologii.

Semináře se zúčastnilo 75 posluchačů z 20 různých institucí,
bylo předneseno 28 příspěvků.

Děkujeme všem účastníkům za vytvoření skvělé atmosféry a pozitivní ohlasy. Přednášejícím patří poděkování za jejich zajímavé příspěvky, které si můžete znovu připomenout v přiložených souborech. V seznamu příspěvků je uveden pouze první autor.

Bylo nám potěšením Vás přivítat po nucené pauze opět v Třeboni.

MODERNIZACE A ROZŠÍŘENÍ SLUŽEB VTP ENKI

| Zveřejněno v Aktuality | Zobrazeno: 1455×

 

Modernizace a rozšíření služeb VTP ENKI za účelem zkvalitnění expertní činnosti v oblasti hospodaření s vodou v krajině, jejího pohybu a kvality 

  

OPERAČNÍ PROGRAM PODNIKÁNÍ A INOVACE PRO KONKURENCESCHOPNOST

2014 - 2020

 PROGRAM SLUŽBY INFRASTRUKTURY

VIII. výzva

Číslo projektu: CZ.01.1.02/0.0/0.0/20_366/0025662

Popis projektu v detailu položky (Číst dál...)

Sluneční energie, voda v krajině, vegetace

| Zveřejněno v Aktuality | Zobrazeno: 4975×

 

Sluneční energie, voda v krajině, vegetace : 

 

 

 

nová metodika vzdělávání pracovníků městských úřadů a inovace školní výuky k tématu efektu hospodářských zásahů na regionální klima.

(Projekt Technologické agentury ČR TL01000294 řešený Pedagogickou fakultou Jihočeské univerzity, ENKI, o.p.s. a Městem Dačice)

 Metodické listy pro pracovníky městských úřadů – pilotní verze je k dispozici na

https://www.pf.jcu.cz/structure/departments/kbi/veda-a-vyzkum/nejvyznamnejsi-projekty/tacr_slunecni_energie/

Stránka projektu :  https://www.pf.jcu.cz/projekty/svv/  

Energetická výměna

| Zveřejněno v Aktuality | Zobrazeno: 1251×

článek zvěřejněný v časopise Vytápění, větrání, instalace 5/2021, sekce Environmentální problematika – Environmental Issues

Energetická výměna mezi zemským povrchem a atmosférou v závislosti na meteorologických podmínkách bez ohledu na obsah CO2 

 

Oblačnost a obsah vodní páry ve vzduchu určují v dané roční době množství přicházející sluneční energie na povrch země a tok tepla do atmosféry (skleníkový efekt).  Denní průběhy distribuce sluneční energie měřené netradiometrem a porovnání denní energetické bilance několika jasných a oblačných dnů jsou popsány v přiloženém článku (časopisu VVI 2021/5).

Pro poznání úlohy člověka v klimatu musíme sledovat efekty změny krajinného pokryvu (odlesnění, urbanizace, odvodnění) na ohřev krajiny a oběh vody. 

Přílohy ke stažení:

Pozvánka na konferenci Slunce - voda - vegetace - klima

| Zveřejněno v Aktuality | Zobrazeno: 1328×

Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity v Českých BudějovicíchPedagogická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích
ve spolupráci s ENKI, o.p.s. a Městem Dačice
Vás srdečně zvou na konferenci

Slunce – voda – vegetace – klima 

která se koná dne

20. 10. 2021, začátek ve 14:00 

 

v budově Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Jeronýmova 10, České Budějovice, místnost J 209, 1. patro

Vzhledem k současné pandemické situaci je konference organizována hybridní formou. Virtuální účast je možná zde

Detaily v pozvánce v příloze ke stažení :

Přílohy ke stažení:

Vzorkování sedimentů z velkých hloubek (až 50 m)

| Zveřejněno v Aktuality | Zobrazeno: 1770×

Vzorkování sedimentů z velkých hloubek (až 50 m)

 

Kontakt: Ing. Jana Šulcová tel: 724 154 829, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

 

Naše laboratoř rozšířila nabídku vzorkování sedimentů o možnost vzorkování v libovolných hloubkách zakoupením nového typu vzorkovače. Vzorek sedimentu lze díky digitálnímu počítadlu na navijáku odebrat v přesně dané hloubce. Standardní (adaptovatelný) dosah je limitován pouze délkou lana, a to 50m (lze rozšířit až do 100m).  

Vzorkovač je vhodný k odběru všech typů sedimentů, od velmi vodnatých a nesoudržných až po nezpevněné písky a jemný štěrk. Vzorek sedimentu je odebírán do vyměnitelných průhledných vzorkovacích trubic (odběr neporušeného vzorku), ve kterých je možné materiál převážet až na místo zpracování. Vzorkovacím zařízením lze odebrat jakoukoli mocnost sedimentu (parametry odebraného dílčího vzorku jsou: vnitřní průměr trubice 60 mm, délka 120 cm o objemu 3,39 litrů).

 

XIX. seminář z ekologie mokřadů a hydrobotaniky

XIX. seminář z ekologie mokřadů a hydrobotaniky

17. února 2021, ENKI, o.p.s., Třeboň

Seminář byl pořádaný na paměť Slavomila Hejného (1924-2001)a Dagmar Dykyjové (1914-2011), a ke Světovému dni mokřadů, letos připomínajícímu 50 výročí podepsání Ramsarské úmluvy na ochranu mokřadů mezinárodního významu.

V roce 2021 proběhl seminář poprvé on-line formou a celkem bylo prezentováno 14 přednášek. V průběhu osmi hodin sledovalo přednášky přes 90 účastníků a dalších 10 lidí bylo přítomno přenosu ze zasedací místnosti ENKI. Prezentace sledoval v ENKI i Hony Květ, který stál u zrodu tohoto semináře v roce 2002 a jeho věcné připomínky, postřehy a zejména odborné rady jsou vždy přínosem. V úvodní přednášce Hony spolu s Libuší Vlasákovou z MŽP připomněli historii ochrany mokřadů v ČSSR a Ramsarskou úmluvu. Pokračovaly přednášky na různá témata např. důvody pro zákaz používat lovecké střelivo a rybářská závaží obsahující olovo, obnovu rašelinišť na Třeboňsku, obnovu pramenišť a přirozených drobných vodotečí na Šumavě, rozklad rašeliny po odvodnění rašeliniště, vliv redukované rybí obsádky na počty vodních ptáků, stav NPR Lednické rybníky, vliv období sucha na chemismus rybníků, ochranu perlorodky říční ve Vltavě před znečištěním vody, nebezpečí vznikající vypouštěním „odlehčené dešťové vody“ (tj. smíšené s neošetřenou splaškovou vodou) do vodní sítě z městských kanalizací, včetně třeboňské, úkoly Botanické zahrady (Sbírky) vodních a bažinných rostlin při Botanickém ústavu AV ČR v Třeboni.

V odkazech jsou uvedeny pdf prezentace.

Těšíme se na další setkání za rok v ČB a srdečně Vás zveme v únoru 2023 na setkání v Třeboni.

Organizátoři z ENKI, o.p.s.

Plugin QGIS pro analýzu radioaktivní kontaminace vegetačního krytu v (převážně) městském prostředí (Autor: Jakub Brom)

Vývoj modulu QGIS Urban Green SARCA byl podpořen projektem Ministerstva vnitra České republiky č. VH20172020015.

Pro bližší popis položku otevřete... (Číst dál...)

Odkaz: (https://github.com/JakubBrom/UrbanSARCA)

Česku pomůžou v boji se suchem zbytkové jámy po těžbě uhlí

| Zveřejněno v Aktuality | Zobrazeno: 2816×

Česku pomůžou v boji se suchem zbytkové jámy po těžbě uhlí

 

Nedávno jsme byli požádáni, zda bychom mohli nějak komentovat naše občasné tvrzení, že jezera v jamách po těžbě uhlí představují strategickou zásobu kvalitní vody a že za dobu své existence (předpoklad desítek tisíc let) budou větším finančním přínosem než samotná těžba uhlí. V krátké diskusi s autorem příspěvku jsme zmírnili představy o jejich zásadním vlivu při řešení současného sucha. Po troše počítání ale potvrzujeme, že paralela se středověkými budovateli rybníků, kteří nemohli počítat, jak dlouho jejich díla přetrvají a jaký mnohostranný přínos pro krajinu budou znamenat, není lichá. Ať už rekreační využití při minimálním přítoku nebo zlepšení kvality vody do jezer přivedené a následně odebírané tu hodnotu vytěženého uhlí po čase skutečně překoná.

Přílohy ke stažení:

Výstava "Naslouchání"

| Zveřejněno v Aktuality | Zobrazeno: 2561×

Vernisáž výstavy: Olga Karlíková (1923-2004) "Naslouchání" 

 

Dne 7. 9. 2020 v 19 hod. v Muzeu Kampa - Nadaci Jana a Medy Mládkových se uskuteční vernisáž výstavy: Olga Karlíková (1923-2004) "Naslouchání". Tato umělkyně převáděla zvuky v kresby a obrazy podle nahrávek z jižních Čech z Třeboňska a někdy také podle nahrávek našeho kolegy Víta Zavadila. Na interpretaci hlasů žab a ptáků, na katalogu k výstavě a na CD se zvuky přírody ke katalogu se Vít Zavadil podílel také.

Propojení:  příroda umění věda

 

 

 

Informační centra pro péči o mokřady a vodu v krajině

  • Projekt „Síť environmentálních informačních a poradenských center pro péči o mokřady a vodu v krajině“ byl zahájen v roce 2006 a…
více...

Nové publikace ke stažení

další materiály